мы на Facebook
Пробудження дива. Перший час після пологів
Поведінка дітей після народження зовсім не хаотична. Як і у інших дитинчат ссавців, в них зашита чітка і визначена програма для переходу на наступний рівень - від харчування через плаценту до харчування тут, зовні, з грудей.
Цікаве дослідження Анн-Марі Відстром і співавторів Newborn behaviour to locate the breast when skin-to-skin: a possible method for enabling early self-regulation виділяє 9 стадій цього процесу.
1. Перший крик
Дитина вперше вдихає повітря після народження.
2. Розслаблення
Друга стадія. Малюк відпочиває. Руки, губи, рот дитини розслаблені.
3. Пробудження
Появлются перші спроби рухатися. Відкриває очі, рухає плечима, головою - ніби невеликі поштовхи і ривки. З'являються рухи ротика. Початок стадії - приблизно 3 хвилини після народження
4. Активність
Пошуковий рефлекс проявляється активніше. Малюк шукає ротиком, висовує язичок, робить смоктальні руху. Дивиться на груди, дивиться на маму (на груди дивляться більше). Руки теж задіяні активніше - дитина то тягне їх до рота, тягнеться рукою до соску. Погладжування долоньок і пальчиків (до речі, це викликає викид хвиль окситоцину в кров у мами - це не просто хвилі любові, а ще й профілактика післяпологових кровотеч. Окситоцин змушує матку сильніше скорочуватися, сприяючи народженню плаценти). Малюк може почати видавати звуки, спонукаючи маму йому допомагати. Але ще не повзе, ці рухи поки що - свого роду «біг на місці»
Початок стадії - в середньому 8 хвилин після народження (різні етапи активності включаються в різний час)
5. Відпочинок
Розслабляється і відпочиває. В середньому починають відпочивати через хвилин 18 після народження. Періоди активності і відпочинку можуть чергуватися кілька разів. Дитину не треба стимулювати і змушувати щось робити в цей час. Вона сама відновить активність.
6. Просування до грудей
Поїхали! Починає активно повзти до грудей. Може робити невеликі перепочинки, але потім відновлює рух. Видає короткі звуки. Добирається до ареоли.
Після півгодини після народження (36 хвилин в середньому, розкид 18-54 хвилини).
У дослідженні з'ясувалося, що на час перебування ареоли впливають медикаменти під час пологів - якщо мама отримувала мепередін (знеболюючий препарат) - дітям треба було більше часу, щоб знайти ареолу.
Також певні типи поведінки новонародженого малюка асоціюються з більш швидким знаходженням ареоли - наприклад, хто видавав більше призовних звуків або у кого спостерігалися рухи рук від соска до ротика (знайшов рукою сосок, потримав, потягнув руку в рот) - знаходили ареолу в середньому швидше. А хто багато просто дивився на неї ж - ті повільніше.
Рух руки від ареоли в рот взагалі цікаве і важливе. У дослідженні були діти, які самі так і не знайшли ареолу. Так ось ті, у кого не спостерігалося такого руху (з якихось своїх причин) - як раз все ставилися до цієї групи, самі не знайшли.
7. Знайомство.
Знайомиться з мамою і її грудьми. Облизує ареолу і сосок. Бере груди, але відразу відпускає. Зараз він розбирається, як розташувати язичок в рот, щоб взяти груди. Робить погладжування ручками. На цій стадії і мамі, і оточуючим необхідно терпіння, щоб не квапити дитину і не намагатися запхати йому груди в рот, навіть якщо малюк виглядає недолугим. Йому треба пристосуватися самому! Норвезькі акушерки вважають цей час дуже хорошим моментом, щоб піти випити чаю. Мудро. Над мамою і дитиною ніхто не стоїть, ніхто не бореться зі своїм бажанням допомогти і докласти ось прям зараз. У них є час. Добре всім.
Початок стадії знайомства - 43 хвилини в середньому (але розкид був від півгодини до години). Іноді від знаходження ареоли до присмоктування проходило до 45 хвилин.
8. Смоктання.
Ура, таки вийшло! Бере груди самостійно. Присмоктується. Ритмічно смокче.
Час початку стадії - близько години після народження (розкид - від 43 хвилин до півтори години)
9. Сон
Засинає після смоктання. Іноді в цей час маму теж хилить в сон. Відпочинок для мами і малюка. Через півтори-дві години після пологів.
Пам'ятаємо, що в наказах МОЗ України (вони хороші і засновані на доказах) прописані 2 години безперервного контакту шкіра до шкіри після народження. Зважування-вимір-огляд відкладаються на цей час. Якраз час для оптимального старту, на всі 9 стадій.
У тілісному контакті дитина заспокоюється і розслабляється, у неї виходить зв'язати воєдино відчуття, отримані по різних каналах (зір, дотик, нюх, слух, тактильні відчуття), зрозуміти, що тут взагалі відбувається, самоорганізуватися, розібратися з собою, руками, ногами, ротом - що і як.
Дуже цікавий момент. Якщо малюка розлучали з мамою на якийсь час (наприклад, для огляду), то коли його повертали в тілесний контакт, він не починав все прямо ось з того місця, де його перервали. Йому тепер треба було більше часу, знову активність - відпочинок - повзання - знайомство ... З'являвся ризик, що дитина перейде до 9 стадії, сну, до того, як пройде 8 (власне присмоктування і смоктання). В цьому випадку треба було дати дитині знову необмежений тілесний контакт і можливість пройти через ці фази після того, як він прокинеться.
Це дуже важлива інформація. Це банально і просто - тілесний контакт і необмежений час перебування у грудей - але це надзвичайно важливо, це те, на що розраховує наш новонароджений і це наш спосіб допомогти йому адаптуватися після пологів.
http://breastfed.info/first-hour/